زنان موفق برای یک منطقه موفق: طرح زنان در هیئت مدیره آدریا در اتاق بازرگانی صربستان ارائه شد

ابتکار منطقه ای زنان روی تخته آدریا (WOBA) به عنوان بخشی از کنفرانس "زنان موفق برای یک منطقه موفق" که توسط اتاق بازرگانی صربستان (PKS) و شرکت مشاور شرکای حامیان سازماندهی شده بود، به طور رسمی امروز در بلگراد راه اندازی شد. کنفرانس بیش از 100 نفر در اتاق بازرگانی صربستان نمایندگان دولت ها، شرکت ها، سازمان ها و موسسات بین المللی و همچنین رهبران جوامع تجاری در منطقه و اروپا را با هدف تشویق بیشتر برابری جنسیتی و نمایندگی بیشتر زنان در هیئت مدیره و در سمت های اجرایی در شرکت های منطقه آدریا.

 

 

مولدترین روحیه خلقت و کار زمانی است که زن و مرد با هم کار می کنند و زمانی که بین ما تفاوتی نیست. مارکو چادژ، رئیس اتاق بازرگانی صربستان و عضو هیئت مشاوران انجمن WOBA، در افتتاحیه کنفرانس "زنان موفق برای منطقه ای موفق" گفت: تفاوت های ما در هیچ چیز دیگری نیست جز در زیست شناسی طبیعی در مورد چگونگی حفظ انسانیت. .

 

 

چادژ گفت: «تنها اگر خودمان را به عنوان یک واحد درک کنیم، می‌توانیم تعادل، هماهنگی و صلح را برقرار کنیم تا واقعاً بهترین چیزی را که می‌توانیم ایجاد کنیم». او به یاد می آورد که هشت ماه پیش از همان ابتدا با امضای بیانیه ای مبنی بر عدم شرکت در پانل هایی که تنها سخنرانان مرد در آن حضور دارند، از طرح زنان در هیئت مدیره آدریا حمایت کرد.

 

«چند دعوت وجود داشت که مجبور شدم آنها را رد کنم، اما تعداد پانل‌هایی با سخنرانان مرد کمتر و کمتر می‌شود. و قدم های کوچکی از این دست. من دوست دارم ما در دنیایی زندگی کنیم که مجبور نباشیم چنین اعلامیه هایی را امضا کنیم." او توضیح می دهد که تفاوت مصنوعی بین زن و مرد یک شرایط اجتماعی ناگوار است که قرن ها ادامه داشته است. او می‌گوید: «می‌ترسم در منطقه و منطقه ما، مردان کمی هنوز این را درک کنند، هنوز چارچوب‌های آموزشی بسیار قوی، اشتباه و سنتی وجود دارد و این چیزی است که ما باید تغییر دهیم. چادژ گفت: "بدون آن، می ترسم هیچ سازمان یا اعلامیه ای معتبر نباشد."

 

 

 

 

«در دنیای به هم پیوسته امروزی، رهبری باید متنوع باشد و منعکس کننده نقش و نگار غنی جوامع ما باشد. زنان نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می دهند و باید بر اساس این واقعیت در مناصب قدرت و تصمیم گیری باشند. این فقط یک موضوع نمایندگی نیست، بلکه مسئله به کارگیری طیف کاملی از استعدادها و دیدگاه هایی است که جامعه ما ارائه می دهد. اتحادیه اروپا، از جمله، بر اساس اصول برابری جنسیتی بنا شده است. این اتحادیه نه تنها یکی از ارزش های ماست، بلکه دارایی لازم برای توسعه و پیشرفت هر جامعه مدرن، بر اساس اصل ایجاد فرصت های برابر برای همه است. شهروندان همچنین باعث شد تا اتحادیه اروپا در نهایت دستورالعمل زنان در هیئت مدیره را تصویب کند که هدف آن معرفی رویه‌های استخدام شفاف در شرکت‌ها است به طوری که حداقل 40 درصد از پست‌های مدیریتی غیر اجرایی یا 33 درصد از تمام پست‌های مدیریتی توسط جنسیتی اشغال شده باشد. امانوئل گیوفره، سفیر و رئیس هیئت اتحادیه اروپا در صربستان، گفت: ما خوشحالیم که می بینیم که این الهام بخشی و راهنمایی برای صربستان در مسیر پیوستن به اتحادیه اروپا است.

 

بیلیانا بریتویت، رئیس جمهور گفت: از طریق فعالیت های انجمن غیرانتفاعی زنان در هیئت مدیره آدریا ، همکاری با دولت ها، سازمان ها، شرکت ها و سازمان های بین المللی، ما تلاش می کنیم تا استانداردها و بهترین شیوه های اتحادیه اروپا را به کشورهای منطقه نزدیک کنیم. از انجمن زنان در هیئت مدیره آدریا و مدیر اجرایی شرکای حامیان .

 

 

 

 

همانطور که وی تاکید می کند، "ما می خواهیم زنان را توانمند کنیم، شرکت ها را برای تجارت مطابق با استانداردهای اروپایی آماده کنیم، همه اینها با هدف تقویت اقتصاد منطقه، انسجام اجتماعی و آماده سازی کشورهای منطقه برای پیوستن به اتحادیه اروپا". به گفته وی، معرفی استانداردهای اروپایی در کشورهای منطقه نیز حائز اهمیت است زیرا این فرصت را به ما می دهد تا وضعیت فعلی را به طور عینی ارزیابی کنیم و گام های مشخصی برای بهبود آنها در مسیر پیوستن به اتحادیه اروپا تعریف کنیم. از سوی دیگر، تجربه کشورهای اتحادیه اروپا به ما می گوید که بدون ارائه استانداردها و سهمیه ها، تغییرات بسیار کندتر اتفاق می افتد.

 

شرکت‌هایی که زنان بیشتری در هیئت مدیره دارند، تصمیمات تجاری بلندمدت بهتری اتخاذ می‌کنند، به نتایج تجاری بهتری به‌ویژه در بخش‌های بهره‌وری و سود بالاتر دست می‌یابند، اما همچنین تصویر تجاری بهتری دارند، استعدادها را بسیار راحت‌تر جذب و حفظ می‌کنند. و نوآورتر و خلاق تر هستند. به همین دلیل است که دستور کار تصمیم گیری فراگیرتر و توانمندسازی اقتصادی زنان به نفع شرکت ها، تقویت اقتصاد و جوامع منطقه به طور کلی است."

 

 

 

 

"انقلاب سبز در حوزه انرژی نه تنها فرصتی برای افزایش امنیت انرژی و داشتن محیطی سالم تر، بلکه برای تغییر تصویر انرژی به عنوان یک بخش "مردانه" است. صربستان نیز باید این مسیر را دنبال کند و انتقال انرژی سبز فرصتی است برای تایید زنان به عنوان شرکت کنندگان فعال در این فرآیند، برای باز کردن این بخش برای کارآفرینان، مدیران و مهندسان زن، حضور بیشتر و نمایان شدن و حضور بیشتر آنها در مکان هایی که در آن تصمیم گیری می شود. زنان رهبران تغییر هستند و ما هرگز نباید از مبارزه برای حقوق خود و فرصت های برابر دست برداریم. مثبت است که امروزه در صربستان، تعداد زیادی از زنان جوان برای تحصیل در رشته های مهندسی برق، مهندسی مکانیک یا فناوری اطلاعات انتخاب می کنند. «جوانا جوکسیموویچ»، دستیار وزیر امور خارجه، گفت: دولت باید قوانین و استراتژی‌های مدرنی را وضع کند که باعث افزایش سهم RES و کاهش انتشار گازهای مضر شود، اما شرایط مساعدتری را ایجاد کند تا صدای زنان قوی‌تر شنیده شود. معدن و انرژی برای همکاری های بین المللی و ادغام اروپایی. .

 

«ترویج برابری جنسیتی و همچنین تعادل جنسیتی بهتر در همه بخش‌ها کلیدی است و بدون مشارکت فعال زنان در پست‌های اجرایی، توسعه واقعی وجود ندارد. عمل نشان می دهد که شرکت هایی که نمایندگی برابر زنان و تنوع را در زمینه های دیگر در مدیریت در نظر می گیرند، بدون شک به سودهای بالاتری دست می یابند، نوآورتر هستند و شهرت تجاری بهتری دارند. من از ابتدا از ماموریت زنان در هیئت مدیره آدریا حمایت کرده ام، به قدرت همکاری منطقه ای اعتقاد دارم، به همین دلیل است که رویداد امروز با PKS نمونه مثبتی از نیروهای مشترک در راه ایجاد شرایط بهتر برای همه است." یانکوویچ، کمیسر حفاظت از برابری در صربستان و یکی از سفیران ابتکار WOBA.

 

 

 

 

به عنوان بخشی از کنفرانس "زنان موفق برای یک منطقه موفق"، میزگردی در مورد اینکه چگونه زنان در هیئت مدیره می توانند کلید موفقیت تجاری این رهبران در زمان های چالش برانگیز باشند، برگزار شد. نیکلاس مارکی، مدیر منطقه ای بالکان غربی در شرکت مالی بین المللی (IFC)، زینپ جلیم اوزون، عضو هیئت اجرایی زنان اروپایی در هیئت مدیره، ماجا گروبور، عضو هیئت اجرایی AIK بانک در این پنل سخنرانی کردند. در حالی که مجری پنل، وسنا بنگین، یکی از بنیانگذاران موسسه BioSens بود. برانیسلاوا سیمانیچ، مدیر بخش کارآفرینی اتاق بازرگانی صربستان ، به عنوان یکی از سفیران زنان در هیئت مدیره آدریا انتخاب شد.

 

 

۵
از ۵
۱ مشارکت کننده